index/

 

Kontakt przez internet


Informacje pochodzą ze strony klubu MIM Go na Uniwersytecie Warszawskim.
Tutaj moga być bardziej aktualne.

Garść informacji o go

Sensei's Library
Wielkie bogactwo różnorodnych informacji o go zebranych przez społeczność użytkowników tego serwisu. Dobre miejsce by zyskać ogólne pojęcie o grze.
Gobase
Serwis zawierający przede wszystkim wielką bazę gier zawodowych graczy z azjatyckich turniejów, a także wiele artykułów o grze, wywiady z mistrzami oraz mnogość innych przydatnych materiałów.
Galeria IGS
Pięknie zrobiona strona zawierająca stare japońskie dzieła sztuki związane z go i zdjęcia z epoki Meiji.
Go w Polsce
Podstawowa strona polskiego go. Brak w niej najświeższych informacji, ale zawiera mnóstwo materiałów ogólnych i historcznych (w tym zdjęcia) (ramka publikacje).
Ishigokoro - Serce Kamienia
Program zastosowania Go jako pomocy w procesie rozwoju dzieci i wsparcia różnego rodzaju terapii.
Go jako Komunikacja
Krótka książka opisująca doświadczenia pewnego japońskiego zawodowego gracza w go (Yasuda Yasutoshi) i jego przemyślenia nt. użyteczności tej gry w różnych środowiskach. Praca Yasudy stanowi inspirację dla polskich wysiłków, których wiodącym efektem jest program Ishigokoro.
Zdjęcia z Mistrzostw Europy w Polsce
Dwa lata temu w Tucholi odbył się (organizowany każdego roku w innym kraju) Europejski Kongres Go, którego głównym elementem były Mistrzostwa Europy. Impreza zebrała ponad 500 entuzjastycznych graczy z całej Europy oraz wielu gości z orientu (gdzie go jest dużo bardziej popularne niż na zachodzie), którzy przez 2 tydodnie walczyli w turnieju głównym, rozgrywali mnówstwo gier w pobocznych turniejach, grali ze sobą nawzajem w każdym zakątku kompleksu szkolnego, w którym odbywał się kongres i odbierali komentarze oraz lekcje od kilku japońskich, koreańskich i chińskich zawodowych graczy w go wysłanych do nas przez swoje organizacje. Powyższy serwis zawiera zdjęcia dające choć częściowy wgląd w to wydarzenie.
Letnia Szkoła Go
to coroczny obóz dla dzieci i młodzieży wypełniony zabawą, rywalizacją i nauką. Jedynie Europejski Kongres Go przewyższa LSG atrakcyjnością.

Go w internecie

czyli kilka rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy goista.

Dobrym punktem startowym dla graczy stawiających pierwsze kroki na drodze do mistrzostwa w go jest Interaktywna droga do poznania Go. Przeprowadzi każdego czytelnika od całkowitej zieleni do dorodnej żółci.

Po przejściu powyższej ścieżki nasze kroki kierujemy na wspomniane wyżej Sensei's Library, gdzie znajdziemy mnówstwo ciekawych informacji zebranych przez entuzjastycznych użytkowników tego serwisu.

Goistów spragnionych kontaktu z innymi zapraszamy na listę dyskusyjną Go-L Polskiego Stowarzyszenia Go (na której nie tylko członkowie są mile widziani). Poza pewną liczbą informacji o turniejach i innych imprezach goistycznych mają tu miejsce gorące dyskusje na tematy organizacyjno-polityczne. Możesz zerknąć na archiwum listy, lub od razu się zapisać.

Jeśli interesuje Cię samo Stowarzyszenie, zerknij na psg.go.art.pl. Strona jest nieco uboga, ale zawiera podstawowe informacje. Jednym z serwisów jakie udostępnia Stowarzyszenie jest Biblioteczka, z której można wypożyczać książki o go.

Na wiosnę roku 2005 powstała polska grupa dyskusyjna pl.rec.gry.go, na której wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu "polskiego ruchu go" niezmordowanie tropią Andrzej Doniec i jego kohorty. Dużo dłużej istnieje angielskojęzyczna grupa rec.games.go. Ma wielu czytelników i nie najgorszy stosunek mięska do trocin, choć i tam zdażają się wielowątkowe dyskusje o wyższości piszących nad oponentami i obezwładniającej głupocie tych drugich.

Jeśli naczytawszy się o go w interneci masz ochotę pograć w Prawdziwym Świecie znajdź nieodległy klub na wiki.go.art.pl i zastukaj w deseczkę ze swoimi nowymi towarzyszami.

Jeśli w Twojej okolicy nie ma klubu lub jego spotkania nie są wystarczająco częste, żeby zaspokoić twoją żądzę stawiania kamieni na przecięciach linii spróbój któregoś z serwerów go. Najbardziej popularnym jest KGS. Nielubianym przez wielu graczy, ale oferującym poważne partie i silnych przeciwników serwerem jest IGS. Dla odprężenia wpadnij na kurnik. A chcąc znaleźć się wśród tysięcy graczy mówiących do siebie w dziwnych językach skorzystaj z usług CyberORO.

Jeśli przeraża Cię myśl o zegarze bezlitośnie odliczającym sekundy spróbuj Dragon Go Server'a, gdzie limity czasowe liczy się w miesiącach.

Gdy już zadomowisz się wśród 361 pól przyjdzie czas na systematyczną pracę nad Twoimi umiejętnościami. Zacznij od najważniejszego na każdym szczeblu go-mięśnia jakim jest liczenie wariantów. Wiele problemów do rozwiązania znajdziesz na GoProblems. Jeśli zechcesz zobaczyć jak to robią mistrzowie zajrzyj na Gobase, gdzie po darmowym (ale czasochłonnym) procesie rejestracji zyskasz dostęp do tysięcy zapisów gier ze wszystkich ważniejszych turniejów zawodowych. Będziesz je mógł przeglądać online dzięki wbudowanej w serwis przeglądarce. Innym dobrym serwisem publikującym wiadomości ze świata go i najnowsze gry jest Go4Go - ulubiony serwis goistów śledzących azjatycką scenę turniejową.

Jeśli pracowicie przejdziesz przez wszystkie te kroki z pewnością nie będziesz potrzebował dalszych rad, ale jeśli najdzie cię ochota przetestować swoje nowo-zdobyte umiejętności zapraszamy na jeden z wielu turniejów rozgrywanych w Polsce.