index/     historia/     Nieco historii/     dalej/

 

Nieco historii

Dosaku, Dotchi


        Efektem ubocznym tej decyzji było jeszcze jedno wydarzenie, które nie powtórzyło się już nigdy w historii Go. Następca Doetsu, nowa głowa Szkoły Honinbo został mianowany godokoro bez rozgrywania sogo jedynie na bazie rekomendacji ustępującego Doetsu. Przyczyna była prosta - nowy Meijin tak bardzo przewyższał umiejętnościami współczesnych mu graczy, iż nikt nie chciał ryzykować pojedynku. Dosaku, bo tak nazywał się nowy Mistrz był jednym z geniuszy Go, porównywalnym jedynie do Shusaku, który żył w XIX wieku. Różnica pomiędzy Dosaku a następnym najlepszym graczem wynosiła prawie dwa kamienie. Jego geniusz zyskał mu przydomek Kisei - Święty Go.
        
        Dosaku przypisywane jest także wprowadzenie systemu stopni Dan, używanych do dziś. Najwyższy możliwy stopień 9 dan przynależał do Meijin. 8 dan (jun-Meijin) do drugiego pod względem siły gracza. 7 dan, czyli stopień jozu mogła otrzymać równocześnie większa liczba graczy. Tradycja nadawania stopnia 9 dan tylko i wyłącznie jednemu najlepszemu graczowi przetrwała do roku 1950!
        
        Szkoła Honinbo mogąca się pochwalić największymi sukcesami końcem wieku stanęła w obliczu tragedii. Po kolei czterech następców Dosaku zmarło. Doetsu nie miał komu przekazać całej nagromadzonej i pilnie strzeżonej wiedzy. Przewaga Szkoły Honinbo była znaczna szczególnie ze względu na dorobek teoretyczny, który zapewniał Honinbo dominację.
        
        Pat trwał przez dwanaście lat (1690-1702), kiedy to wreszcie pojawił się uczeń rokujący nadzieje na sprostanie zadaniu. Młodziutki Kamiya Dotchi wstąpił do Szkoły Honinbo i od razu zwrócił na siebie uwagę Dosaku. Będący poważnie chorym, Dosaku zobowiązał swego ucznia Dosetsu Inseki (będącego na ów czas głową szkoły Inoue) do ukończenia nauki Dotchi i zapewnienia mu stanowiska godokoro. W zamian za obietnicę spełnienia prośby i zrzeczenia się ewentualnego tytułu Meijin i posady Dosaku mianował Dosetsu na stopień 8 dan. Ten postąpił zgodnie z wolą swego nauczyciela choć oznaczało to wyrzeczenie się wszelkich osobistych ambicji i opuściwszy Szkołę Inoue rozpoczął szkolenie młodego Dotchi. Niezwykłe żądanie Dosaku wynikać mogło z tego, iż jak głosiła plotka, Kamiya Dotchi był nieślubnym dzieckiem Dosaku.
        
        Dotchi okazał się godnym następcą. W wieku lat dwunastu brał udział (jako nieformalna głowa Szkoły Honinbo) w turniejach pałacowych. Nie zmieniało to faktu, iż formalnie posiadał "jedynie" stopień 4 dan.
        
        1707 Dotchi w wieku lat 18 został oficjalnie mianowany głową Szkoły Honinbo. Było to efektem wyników jakie osiągał w turniejach pałacowych i konfrontacji z głową Szkoły Yasui, w której rozgromił Senkaku Yasui.
        
        Rok 1710 przyniósł niezbyt chwalebne zdarzenie. Członkiem misji dyplomatycznej z Okinawy był lokalny mistrz Yara no Satonoshi. Rozegrał on grę z Doetsu (który po przejęciu Szkoły Honinbo przez swego ucznia Dotchi powrócił do macierzystej Szkoły Inoue) na trzech handicapach. Doetsu wygrał i powstała potrzeba uhonorowania gościa nadaniem stopnia. Dyplom taki mógł być podpisany przez komisję składającą się z głów wszystkich szkół jednak ze względów dyplomatycznych pożądany był jeden podpis. Podpis godokoro. Przygotowywany na to stanowisko zgodnie z wolą Dosaku, Dotchi jeszcze go nie objął. Doetsu wystąpił z propozycją objęcia stanowiska godokoro, podpisania dyplomu a następnie rezygnacji. Propozycje przyjęto w dobrej wierze a Doetsu pozostał godokoro do końca życia czyli następne 9 lat.
        
        Po śmierci Doetsu Dotchi w końcu został Meijin godokoro. Odbyło się to w nieco niezwykły sposób. Pierwsze podanie Dotchi nie zostało poparte przez pozostałych trzech szefów Szkół. Przyczyna była prosta: Dotchi miał dopiero 29 lat. Z przyczyn bliżej nieznanych w okresie sprawowania władzy przez Doetsu rywalizacja pomiędzy Szkołami znacznie osłabła. Chęć utrzymania istniejącego status quo pchnęła głowy Szkół do ustawiania wyników turniejów pałacowych. Poziom gry był wystarczająco wysoki aby szogun nie zorientował się o co chodzi (gry tak czy owak ze względu na wzrastający poziom graczy zaczynały trwać niemiłosiernie długo i w trakcie turnieju były jedynie odgrywane przed szogunem), a wyniki były także zrównoważone: zawsze wygrywały Czarne z minimum 2 i maksimum 5 punktów.
        
        Dotchi (podówczas już 8 dan) przerwał błogi stan równowagi i zagroził, iż w następnym turnieju zagra na poważnie. Szkoły Inoue, Yasui i Hayashi błyskawicznie zmieniły orientację chcąc uniknąć ośmieszenia swoich liderów i rekomendowały Dotchi na stanowisko godokoro w roku 1721. Był naonczas najmłodszym Meijin godokoro.
        

    index/     historia/     Nieco historii/     dalej/